Autor Wiadomość
Riley
PostWysłany: Sob 20:04, 19 Sty 2008    Temat postu:

Zgadzam się.Z moimi psami rozumiem się bardzo dobrze =)
Sheltie's
PostWysłany: Sob 18:46, 12 Sty 2008    Temat postu:

Tak, prawda Romi, prawda ;]
Romi
PostWysłany: Sob 18:14, 12 Sty 2008    Temat postu:

Zresztą bez zrozumienia "psiej mowy" nie wiedzielibyśmy ani, kiedy chce iść na spacer itd. Wink
Shira
PostWysłany: Sob 18:03, 12 Sty 2008    Temat postu:

Ja również rozumiem.
Romi
PostWysłany: Sob 18:02, 12 Sty 2008    Temat postu:

Noo... ja raczej rozumiem, co mi mój pies chce powiedzieć Wink
Sheltie's
PostWysłany: Sob 17:59, 12 Sty 2008    Temat postu:

Ciekawa notka. Też myślę,że najgorzej jest kiedy człowiek nie potrafi zrozumieć najprostszych sygnałów wysyłanych przez psa.
Romi
PostWysłany: Sob 17:57, 12 Sty 2008    Temat postu: Jak komunikują się psy



Udomowione psy odziedziczyły system sygnałów używanych przez ich przodków. Są trzy sposoby przekazywania informacji: wzrokowy, ruchowy i dźwiękowy. Aby komunikować się z nami, psy używają takich samych sygnałów. Nieporozumienia zdarzają się wtedy, gdy nie rozumiemy tego, co nasz pies jasno wyraża.
Kontakt wzrokowy odgrywa ważną rolę w ustaleniu dominacji: podporządkowane psy unikają kontaktu wzrokowego, podczas gdy pewne siebie psy patrzą na inne nieruchomym wzrokiem, by okazać swoją przewagę. Sekcja hodowlana obniżyła efektywność sygnalizacji wzrokowej u wielu ras, zwłaszcza u tych z opadającymi uszami lub długimi włosami na pysku. Cięcie uszu i ogonów również upośledza możliwości komunikacyjne psów.
Sygnały dźwiękowe są użyteczne w gęstej roślinności oraz na większe odległości. Szczekanie na różne tony może oznaczać alarm, ostrzeżenie, powitanie, chęć do zabawy lub chęć zwrócenia na siebie uwagi; pomrukiwanie sygnalizuje powitanie lub zadowolenie; warczenie groźbę lub obronne ostrzeżenie; skomlenie ból, obronę, uległość, zwracanie na siebie uwagi. Wycie zwołuje grupę przed polowaniem, ale jest również wołaniem samotnego wilka szukającego kontaktu z innymi członkami watahy. Pies, który zostaje sam w domu, może wyć żałośnie, by wezwać rodzinę.
Pies używa wrażliwego zmysłu powonienia do rozpoznawania innych osobników. Specyficzne zapachy ciała wytwarzane są przez gruczoły rozmieszczone wokół głowy i ogona. Wilki oddają mocz, by jego zapachem oznaczyć granicę terytorium ich stada i analogicznie - oddawanie moczu w celu zaznaczenia zapachem jest częstym zachowaniem niewykastrowanego psa. Mocz suczki w czasie cieczki zawiera wabiące sygnały zapachowe, które świadczą o tym, że jest lub wkrótce będzie gotowa do populacji. Mogą być one wyczuwane przez psy z dużej odległości.

Źródło: "Mój pies" John i Caroline Bower

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group